Jesienny Staż!

Trondheim- Świnoujście

Norwegia, Sund i Kattegat

Jesień w żeglarskim stylu.

O tej porze roku pogoda nas nie rozpieszcza- przed Tobą długie przeloty i szybka żegluga. Dużo strategicznego planowania rejsu i niski koszt koi.

Atrakcji na trasie jest dużo- w czasie kiedy neptun nie pozwala żeglować odwiedzimy Bergen/ Stavanger/ Lysenfjord czy szlak ślepców ulokowany na południu Norwegii. Dalej- po drodze, pod szwedzkim brzegiem przepłyniemy przez słynne rondo dla statków, w cieśninie Sund czeka nas Kopenhaga, a u wrót Kattegatu malowniczy zamek Hamleta. Jeśli zimowy Kattegat będzie przyjazny, może uda się odwiedzić którąś z jego wysp, albo wpaść na chwilę do malowniczego Varberg! 

Dobrze przygotowany jacht i świetny kapitan zapraszają!

Żagle 60%

Porty 40%

Prawdziwy zimowy,  milebuilder + bałtyckie niedźwiedzie mięso! 

Mimo że akwen dobrze znany to kryje kilka perełek które warto odwiedzić. 

35€/os/ dzień

W cenie:

  • Miejsce w koji (kabiny 2-osobowe)
  • Opiekę skippera,
  • Opinię z rejsu

Termin: 19.10-02.11.2024 (s/y Pacific Star)

Koszty dodatkowe (do rozliczenia po rejsie):

  • Wyżywienie : ok 50 pln/os/dzień
  • porty paliwo, sprzątanie końcowe,  ok 75 PLN/os/dzień
Dodatkowe opłaty:
  • Lot z/do Kopenhagi od 65pln!
  • ubezpieczenie żeglarskie 

Zniżki:

  • 5%: recydywiści JoinUs (powtórni klienci)
  • 3,5%: dla par , 5% 3os, 7,5% 4 os, 10% 5os i więcej, 

 

Rezerwacja:

  • Zarezerwuj przez  info@joinus.pl
  • poczekaj na umowę
  • po zaakceptowaniu umowy zapłać za rejs

Kontakt:

  • 501-314144 (Marcin)
  • 660-211-765 (Biuro)

Grafik

Dzień-1
Wyokrętowanie
Trondheim

Jeśli masz ochotę na pokładzie możesz pojawić się kilka dni wcześniej.

Dzień 0- i 1
Żegluga
Żegluga do Alesund

Wzdłuż brzegu do celu!

Dzień 2i3
50Mm/ 8-12h żeglugi
Żegluga Nordfjord i Måløy

Nordfjord nie dorównuje długością poprzednikowi ale naszym zdaniem jest ciekawszy- w nim można by zimą żeglować i cały tydzień!

Dzień 4
80-100 Mm/ 20h żeglugi
Sognefjord, Floro

W największy fiord Norwegii można dopłynąć otwartym morzem lub skomplikować sobie żeglugę między wysepkami i skałami. Na taką kabotażową żeglugę kapitanowie statków handlowych potrzebują dodatkowych uprawnień- my nie. Pokręcimy się po okolicy 2 dni i dopłyniemy do Floro

Dzień5
100Mm
Z Bergen do Stavanger

Dwa dni żeglugi fiordami lub otwartym morzem

Dzień6-8
150Mm
Wzdłuż Norwegii

Niegdy nie wiadomo jak będzie przebiegać żegluga w tym miejscu- być może uda się żeglować małymi skokami a być może od razu ze Stavanger pożeglujemy do Skagen!

V1: Dzień 9
ok 100Mm
Sund

Każdy zna Malmo, Kopenhagę i Helsingor- a tu kilka prawdziwych  perełek jak Backviken na wyspie Ven- warto wybrać choć jeden port! Który? Pewnie zdecyduje Neptun!

Dzień 10-11
ok 100Mm
Kattegat

Piękny Varberg, szkierowe wybrzeże szwedzkie czy  wreszcie wyspy Anholt czy Laeso  czynią ten fragment żeglugi bardzo interesującym. Moglibyśmy spędzić tu cały tydzień. 

Dni 12-14
Żagle ~24h żeglugi
Bałtyk

Szybki przelot do Kopenhagi, lub Malmo- z reguły 24h żeglugi non stop wystarczy- kwestia pogody;-) Mimo, ze to Bałtyk, płyniemy przez bardzo ciekawy i trudny nawigacyjnie akwen. Duży ruch statków i farmy wiatraków sprawią, że nawigatorzy nie będą się nudzić. Żeglugę możemy sobie utrudnić skrótem przez Falsterbo.

– –  T R A S A  – –

Mapka zawiera  tylko jedną z możliwości realizacji planu rejsu. Rzeczywista trasa zależy od warunków pogodowych panujących na akwenie w danym momencie. Ilość czasu spędzonego na morzu zależy od chęci do żeglugi całej załogi, nad bezpieczeństwem czuwa kapitan - dlatego do niego należy ostateczna decyzja wyboru trasy. 


 – –  C O  C I Ę  C Z E K A – –

 

Wymagające przeloty

Płyniemy przez bardzo ciekawy i trudny nawigacyjnie akwen. Duży ruch statków i farmy wiatraków sprawią, że nawigatorzy nie będą się nudzić.

 

Bałtycka żegluga

Zdarzyło nam się wypływać 50h w 3 doby i dopłynąć do Skagen z 30 minutowym postojem w Helsingorze.

                           

 Porty duńskie czy szwedzkie?

Pozwoli pożeglujemy do Kopenhagi, zobaczyć możemy kolorowy port Nyhavn, słynną syrenkę (według legendy – siostrę tej warszawskiej) oraz bardzo ciekawe Wolne Miasto Christiania z własnym prawem i walutą.

A może jednak warto wybrać Szwecję i zacumować w  Malmo, która w cudowny sposób łączy nowoczesną architekturę z tradycyjnymi budynkami?

 Wyspy Sundu i Kattegatu

Mistyczna VEN ma arcyciekawą historię- wyspa przechodziła z rąk duńskich do szwedzkich, a uważana była za miejsce pełne magii, jej właścicielem  był Tycho Brahe– ekscentryczny astronom/ alchemik- który stracił nos w pijackim pojedynku – używający później protez owej części ciała wykonanych z różnorakich metali;-) Dziś na wyspie nie ma transportu samochodowego więc niejako czas się tu zatrzymał. 

ANHOLT – to pustynno- wydmowa- niemal pustynna wyspa ostatnimi czasy ciesząca się własnym wydaniem Ginu! Podejście do portu jest trudne o ile nie posiadasz aktualnych map- my posiadamy;-)

Læsø– Największa z wysp- mówi się że tutejszy ląd najlepiej eksplorować na grzbiecie wierzchowca- by mknąć pomiędzy klifamim, wydmami i łąkami by zobaczyć domy zbudowane z wodorostów- czy jest to możliwe zimą? Chcecie się przekonać?

 

Mosty, ronda i przeszkody

Jeśli myślisz  że znasz akwen bo zdarzyło Ci się żeglować tutaj kilka lat temu to jesteś w błędzie. Nowe farmy wiatraków,  nowe podejście dla jachtów do Kopenhagi, nowe oświetlenie mostów- wszystko to powoduje że jest ciekawie.
 

 

Natura

Chociaż do Arktyki jeszcze stąd kawałek, na plaży w Skagen mamy szansę spotkać wylegujące się foki.W Norwegii czekają na nas krótkie trekkingi po okolicznych pagórkach!

Nasz jacht- s/y Pacific Star

Pacific Star

Przystosowany do żeglugi w zimnym Beneteau Cyclades 50.5! Ogrzewanie wodne, dodatkowa izolacja, wzmocnienia dziobu  czynią jacht niezwykłym!

Jak było na poprzednich rejsach?:

Zdjęcia z naszych rejsów

2023.12_Bałtycki rejs sylwestrowy