W Dzicz i Lód!

Ziemia Północno- Wschodnia

Svalbard

Wyprawa w Dzicz i Lód!

W Dzicz i Lód- staje się naszym najciekawszym projektem arktycznym- pożeglować tam gdzie nie ma cywilizacji a wszechobecna dziewicza północ przyciąga!

Czy Svalbard nadal jest wyzwaniem? Wszystko zależy od pory roku, aktualnej sytuacji meteo jak i trasy jaką sobie przyjęliśmy do realizacji. Większość rejsów daje sposobność “przyjaznego” zapoznania się z tym pięknym skrawkiem Arktyki – ten taki może nie być. 17 dni żeglugi i trasa wokół Spitsbergenu to coś więcej niż “Lodowe Safari” których realizujemy przecież sporo…

Koniec sierpnia to w Arktyce już początek jesieni. Dzień polarny powoli odchodzi, pojawiają się coraz dłuższe noce i pierwsze opady śniegu, temperatura nocą zaczyna spadać poniżej zera. Jest jednak coś, co sprawia że warto tam pozostać – pokrywa lodowa na morzu osiąga roczne minimum.

W roku 2019 jako jedyni dwukrotnie okrążyliśmy Spitsbergen. Apetyty były większe, ale lód wtedy nie pozwolił na opłynięcie całego archipelagu… W roku 2022 opłynęliśmy Ziemię Północno- Wschodnią płynąc pod wiatr.
 A jak będzie w przyszłym sezonie? Zamierzamy dalej eksplorować rejon najrzadziej odwiedzanej części archipelagu Svalbard.  Opłynięcie Spitsbergenu niekoniecznie jest celem- eksploracja miejsc zapomnianych- jak najbardziej!

Czy uda się opłynąć Svalbard, a może zbliżyć na wyciągnięcie ręki do bieguna – to wszystko będzie zależało od sytuacji lodowej, warunków meteo i odrobiny szczęścia. Arktyka łatwo nie dopuszcza do swoich tajemnic.
Na krańcu świata na bezkresnym, nieprzyjaznym Oceanie czekają na nas pola lodowe, najdziksze, przez nikogo nieodwiedzane wyspy Svalbardu i Austfonna – największy lodowiec Europy. Neptun zdecyduje, co z tego uda nam się zobaczyć…
Szykuj się na spotkanie ze światem, którego zakosztowali nieliczni – to może nie być spacer po płatkach arktycznych róż.

€1999/os

W cenie:

Miejsce w koji , opieka skippera, Opinia z rejsu

Termin:

  •  22.08-08.09.2024, s/y Join Us

Koszty dodatkowe (do rozliczenia po rejsie):

  • Wyżywienie : ok 175 NOK/os/dzień
  • porty paliwo, sprzątanie końcowe, broń+ przewodnik ok:270 NOK/os/dzień
  • ubezpieczenie (ok 50-80pln/os)
  • Loty do Tromso
  • Loty do/z Hammerfest
 

Rezerwacja:

  • napisz lub zadzwoń do nas
  • poczekaj na umowę- otrzymasz ją drogą mailową, 
  • dokonaj  płatności

Kontakt:

  • 501-314-144 (Marcin),  660-211-765 (Biuro)
  • info(at)joinus.pl
  • ZNIŻKI:
  • 5%: Powtórny klient 
  • Grupy:
  •  2os: 3,5%, 
  •  3os: 5%
  • 4os: 7,5%
  •  5os i więcej: 10%,

– –  P L A N  – –

Dzień1
Zaokrętowanie
Witamy w Arktyce!

Witajcie w stolicy Svalbardu- krainie niedźwiedzi polarnych- tu pogłowie niedźwiedzi przekracza liczebność stałej osady ludzkiej!

Dzień 2
60 Mm/ 10do15h żeglugi
Żegluga do Poolepynten

Staramy się szybko i efektywnie żeglować na Północ. Pierwszy przystanek planujemy przy kolonii morsów! W zatoce powyżej spędzimy kilka godzin na pierwszym górskim trekkingu.

Dzień3 i 4
60Mm/ 12-15h żeglugi
Żegluga do Amsterdamoya/ Virgohamna

To właśnie z tego miejsca w 1897 roku wyruszyła słynna tragicznie zakończona balonowa wyprawa na biegun północny, szwedzkiego podróżnika polarnego Salomona Augusta Andrèego. Naprzeciw  zatoki- na wyspie Amsterdamoya często można znaleźć ślady bytności niedźwiedzia, zaś na wschodnim krańcu wyspy leży kolejna kolonia morsów!

Dzień5-12
400Mm/ 100h żeglugi
Ziemia Północno- Wschodnia

Austfonna i cieśnina  Hinlopenstretet to dopiero początek- zakładamy żeglugę w miejsca znacznie rzadziej odwiedzane- to gdzie konkretnie będziemy zależy od aktualnej sytuacji meteo- głównym celem jest opłynięcie Ziemi Północno- Wschodniej- z małym haczykiem;-) Neptun pokaże gdzie uda nam się dotrzeć!

Dzień 13
zwiedzanie lądem
Żegluga do Ny Alesund

Docieramy do najdalej wysuniętej na północ stałej osady ludzkiej na świecie. Ny-Ǻlesund jest znany także jako miejsce rozpoczęcia wyprawy Roalda Amundsena na biegun północny oraz późniejszej wyprawy Alberta Nobilego. Do dziś można tu znaleźć pozostałości po miejscu dokowania sterowca „Norge”.  Dziś miejscowość stanowi  międzynarodowy kampus naukowy- której bezsprzecznie sporą atrakcją jest bar pełniący funkcję socjalizacyjną serwujący najtańsze drinki w Arktyce! Dalej możemy zawitać w Ny London lub pożeglować pod lodowiec blomstrandbreen!

Dzień 14
40-50Mm/ 6do10h żeglugi
Englesbukta, Trawers i Polska Stacja Polarna

Macie ochotę na coś nietypowego? Może długi trekking i  trawers z Ny Alesund to Englesbukta? Fantastycznie! Dalej pożeglujemy do Kaffiøyra- gdzie mieści się Polska, Toruńska Stacja Polarna!

Dzień15 i 16
90Mm, 20h żeglugi
Isfjord i Pyramiden

Długa żegluga do porzuconego miasta górniczego. Szczególnie warto wejść na górujący nad osadą szczyt! Równie dobrze możemy zakotwiczyć w miejscu  gdzie mieszkali rdzenni traperzy oraz udać się na trekking w gigantyczny wąwóz lub też  pójść pod zjawiskowe jezioro położone na płaskowyżu.

Dzień17
Wyokrętowanie
Longyearbyen

Rankiem łapiemy samolot do Tromso- dalej wracamy do domu!

Grafik pokzuje jedną z możliwości realizacji trasy. Rzeczywista trasa zależy od warunków meteorologicznych. Wymiana załogi pomiędzy etapami 1 i 2 może nastąpić drogą lotniczą, promem, busem. Załoga powrotna pokona trasę w druga stronę.

– –  T R A S A  – –

Mapka zawiera  tylko jedną z możliwości realizacji planu rejsu. Rzeczywista trasa zależy od warunków pogodowych panujących na akwenie w danym momencie. Ilość czasu spędzonego na morzu zależy od chęci do żeglugi całej załogi, nad bezpieczeństwem czuwa kapitan- dlatego do niego należy ostateczna decyzja wyboru trasy. UWAGA! W zależności od bieżącej sytuacji i wytycznych COVID zastrzegamy możliwość zmiany trasy, włącznie z ograniczeniem żeglugi do rejonu Bałtyku. W przypadku braku możliwości odbycia rejsu na danej trasie Koszt koi zostanie obniżony do 123pln/doba.

– –  J A C H T  – –

Nasz jacht- s/y Join Us

Najbardziej arktyczny z Bruce Roberts

Wyizolowany termicznie, potrójny system ogrzewania. Odsalarka, generator, od sezonu 2024 SUPERDINGHY onboard!


 – –  C O  C I Ę  C Z E K A – –

                Załoga

Nasi kapitanowie spędzili w Arktyce już wiele sezonów. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, na pokładzie posiadamy łączność satelitarną i bezwzględnie stosujemy procedury chroniące nas przed skutkami niespodziewanego spotkania z niedźwiedziem polarnym, a wszystkie wizyty na lądzie odbywamy zabezpieczeni w broń myśliwską pod okiem osoby znającej teren!

 

Longyearbyen

To największa osada i stolica archipelagu Svalbard. Miasto powstało jako osada górnicza. Na jednym ze stoków powyżej miasta można odwiedzić pozostałości kopalni węgla.
Miasto jest również praktycznie jedynym miejscem, gdzie możemy zrobić zakupy, uzupełnić ekwipunek, czy kupić pamiątki.

                  Pyramiden

To opuszczona przez Rosjan osada górnicza. W momencie szczytowego rozwoju, miasto uważano za najlepsze miejsce do życia w Związku Radzieckim.
Po krótkim okresie całkowitego opuszczenia na początku tego wieku, w mieście otwarto hotel i restaurację. Czynione są wysiłki by stworzyć z niego atrakcje turystyczną.

 

Magdalenfiord

Według niektórych – najpiękniejszy fiord Spitsbergenu. Turkusowa woda i piaszczysta laguna… Gdyby nie stabilne +5°C, moglibyśmy poczuć się jak w Grecji.

                  Pogoda

Płyniemy latem- stałe temperatury ok +5°C . Opady to rzadkość. Ciepła odzież to podstawa – pamiętajcie, że  stamtąd do bieguna północnego jest zaledwie 550 mil .

 

Ny Alesund

Ostatni kontakt z cywilizacją to Ny-Alesund, najdalej na północ wysunięta osada ludzka na świecie. Tajemnicze miejsce, pełne anten i dziwnych instalacji – podobno naukowych. Nie działają tu sieci komórkowe, a  internet jest tylko dostępny łączem kablowym.

                  Trekingi

W żegludze na Spitsbergenie nie tylko chodzi o żeglowanie. Obłędnie czyste powietrze optycznie skraca dystans- wszystko wydaje się być bliżej- dlatego warto wyjść na pobliski szczyt by delektować się widokami!

 

Dzikie zwierzęta

Niedźwiedzie, morsy, renifery lisy polarne, wieloryby- to ich świat, my jesteśmy tu tylko gośćmi;-)

                  Daleko i dziko

Najbardziej odległe miejsca Svalbardu- tam zamierzamy  się udać!

Granica lodu

We wrześniu oddala się ona znacznie bardziej, czasem pozwalając bić rekordy;-) Nie będziemy szaleć- z Join Us bezpieczeństwo ponad wszystko- nie obiecamy też że do granicy nie spróbujemy dopłynąć!

Austfonna

Największy lodowiec archipelagu Svalbard. Nie zawsze udaje się do niego dopłynąć. 

Galeria- Jak było na wcześniejszych rejsach Join Us?

Ziemia Północno- Wschodnia

Relacja z rejsu z 2022 roku!

 

 – –  L I N K I – –